C#Visual Studio

C# ListView Kullanımı ve Özellikleri (Veri Ekleme, Silme ve Temizleme)

Bu derste Visual Studio programına ait nesnelerinden biri olan C# ListView kullanımı ve özelliklerini inceleyeceğiz. ListView, belirlediğinmiz sütunları gösterip satır satır bilgi listeleyebileceğimiz bir form bileşenidir. Çalışma mantığı ListBox kullanımı ile hemen hemen aynıdır. Tek farkı, bir tek sütun yerine istediğimiz kadar Excel tarzı hücre belirleyebiliyor olmamız. Çalışmaya başlamak için aşağıdaki örnek formun tasarlanması gerekiyor. Bu konu hakkında bilginiz yoksa aşağıdaki anlatım size yardımcı olacaktır.

C# ListView Nasıl Kullanılır?

ListView Genel Görünümü
ListView Genel Görünümü

C# ListView kullanımı için ilk adım sütunları oluşturup boyutları belirlemektir. Sütunları eklemeden önce görünebilmesi adına View (Görünüm) seçeneğini “Details (Detaylar)” aktif edelim. Bu kodun formun açılışından itibaren çalışması gerektiği için formun load (..yüklenirken) olayına yazmamız gerekiyor. (Bu olayı formda boş bir alana çift tıklayarak aktif edebilirsiniz.) Bir hücre seçildiği zaman komple satırın aktif hale gelmesi için ListView’in properties (özellikler) penceresinden “FullRowSelect” özelliğini “True” konumuna getirelim.

ListView FullRowSelect True
ListView FullRowSelect True

C# ListView Kullanımı ile Kayıt Ekleme

C# ListView özelliklerinden biri olan kayıt eklemek için; TextBox nesnesindeki bilgileri, string (metin) türündeki tanımladığımız dizi değişkenlere; dizi değişkenden ListViewItem (Liste Elemanı) üretip, listView1 nesnesine ekleyelim. Ardından TextBox nesnesine yazılan ifadeleri “Clear” methodu ile temizleyelim.

C# ListView Kayıt Ekleme
C# ListView Kayıt Ekleme

C# ListView Kayıt Sayısı Öğrenme

ListView’de kayıtlı olan eleman sayısını, Items koleksiyonunda bulunan Count metodu verir.

C# ListView Kayıt Sayısı Öğrenme
C# ListView Kayıt Sayısı Öğrenme

C# ListView Seçilmiş Kaydı Silme

ListView içindeki SelectedItems (Seçili Nesne) koleksiyonu içinde o an seçili olan elemanları tutar. Bir döngü yardımı ile koleksiyonu dolaşıp tüm elemanları tek tek silebiliriz.

C# ListView Seçilmiş Kaydı Silme
C# ListView Seçilmiş Kaydı Silme

C# ListView Kayıt Temizleme

ListView’de ekli olan elemanları, Items koleksiyonunda bulunan Clear methodu temizler.

C# ListView Kayıt Temizleme
C# ListView Kayıt Temizleme

5 Yorum

  1. örnek çalışmayı kendime göre düzenledim ve listview konusunu iyice kavradım. sırada sql bağlantısı ile kullanmak var. teşekkürler. 🙂

  2. Anlatımınız için teşekkür ederim. Listview SQL bağlantısını nasıl yapacağımızı anlatacak mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu