C#Visual Studio

C# Timer Kullanımı, Özellikleri ve Örnekleri

Bu derste Visual Studio programına ait nesnelerinden biri olan C# Timer kullanımı ve özelliklerini inceleyeceğiz. Timer, hem istemci tarafı hem de sunucu tarafı geliştirme programlarının geliştirilmesinde ve Windows hizmetlerinde önemli bir rol oynar. Timer ile, başka bir iş parçacığının etkileşimi olmadan olayları belirli bir zaman aralığında yükseltebilir ve azaltabiliriz. Bu konu hakkında bilginiz yoksa aşağıdaki anlatım size yardımcı olacaktır.

Aktif formda, birçok durumda C# Timer kullanımı ihtiyacı hissederiz. Olaylar, periyodik kontrol, bir süreci sabit bir zaman çizelgesinde başlatmak, zaman çizelgesi olan bir animasyon grafiklerindeki hızı artırmak veya azaltmak için zaman aralığı ayarlamak istediğimizde Timer’ı kullanmalıyız. Timer kontrolünün görsel bir aktifliği yoktur; arka planda bir bileşen olarak çalışır.

C# Timer Nasıl Kullanılır?

Araç kutusundan, forma sürükle-bırak yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

C# Timer Kullanımı
C# Timer Kullanımı

Timer Kontrolü ile programları milisaniye, saniye, dakika ve hatta saat olarak kontrol edebiliriz. Timer kontrolünü, Interval özelliği ile milisaniye cinsinden ayarlayabiliriz. Yani, bir saniye 1000 milisaniyeye eşittir.

C# Timer Özellikleri
C# Timer Özellikleri
Örneğin, 1 dakikalık bir aralık ayarlamak istiyorsak, Aralık özelliğindeki değeri 60000 olarak ayarlıyoruz, bu 60×1000 anlamına gelir.

Varsayılan olarak Timer’ın, Enabled (Aktiflik) özelliği False (Kapalı) şeklindedir. Programı çalıştırmadan önce Enabled özelliğini True olarak ayarlamalıyız.

C# Timer Kullanımı Örnekleri

Başlat butonuna tıklatınca, her 10 saniyede 1 kez; Listbox’a Hakan Karakaya yazan ve durdur butonuna basınca Timer’ı durduran programı yapalım.

  • Öncelikle, Timer’ın özellikler sekmesinden; Enabled özelliğini, True yapmalısınız.
  • Sonrasında ise, Interval özelliğine (10 saniye için 10000 yazmalısınız.) 10000 yazınız.
  • Form üzerinden, 2 buton nesnesi ve 1 listbox nesnesi oluşturmalısınız.
  • Formun alt kısmında görünen “timer1” nesnesine çift tıklayıp “Tick” olayını aktif hale getirmelisiniz. (Timer için kodlar, Tick olayına yazılmaktadır. Buraya yazılan kodlar, özellikler ekranında bulunan Interval değerine göre çalışmaktadır.)
C# Timer Örneği
C# Timer Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu