SQL

Microsoft SQL Veritabanı ve Tablo Oluşturmak

SQL veritabanı ve tablo oluşturmak için temelde veritabanı ve tablonun neler olduğunu bilmeniz gerekiyor.
Database (Veritabanı) nedir?: Bir database (veritabanı), information (bilgiler) topluluğudur. Bu bilgi çok yapısallaştırılmış bir şekilde muhafaza edilir. Bilinen bu yapıyı çok iyi değerlendirerek bilgiye hızlı ve doğru bir biçimde erişebilir ve değiştirebiliriz.
Tablo nedir?: Kayıtların peş peşe birleşmesi ile oluşan verilerin saklandığı veritabanı nesnesidir.

Microsoft SQL Giriş

Microsoft SQL Giriş
Microsoft SQL Giriş

SQL veritabanı ve tablo oluşturmak için öncelikle SQL server’a giriş yapmalıyız. Bizi, aşağıdaki gibi bir login (giriş) ekranı karşılıyor. Burada isterseniz, Windows Authentication (Çevrimdışı – Windows üzerinde) isterseniz de SQL Server Authentication (Çevrimiçi – Sunucu üzerinde) ile çalışmanız mümkün. Ben SQL Server Authentication ile çalışıyorum.

Microsoft SQL Database (Veritabanı) Nasıl Oluşturulur?

Database (Veritabanı) giriş yaptıktan sonra, “Object Explorer(F8)” pencesinde, “Databases” ağacına sağ klik yaparak; “New Database” yolunu izlenmesi ile oluşturulur.

Yeni Veritabanı Oluşturma
Yeni Veritabanı Oluşturma

Bu işlemden sonra, karşımıza yeni bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede sizden “Database Name” alanına Veri Tabanına vermenizi istediğiniz ismi girmeniz gerekmekte.

Veritabanını İsimlendirme ve Oluşturma
Veritabanını İsimlendirme ve Oluşturma

SQL veritabanı ve tablo oluşturmak için veritabanı isminizi girdikten sonra “OK” butonuna basın. Veritabanı oluşturma işlemi başarı ile gerçekleşti. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız tekrar deneyin.

Türkçe karakterler, boşluk ve özel karakter kullanmamanızı öneririm.

Microsoft SQL Tablo Nasıl Oluşturulur?

Microsoft SQL Tablo Nasıl Oluşturulur?
Microsoft SQL Tablo Nasıl Oluşturulur?

“Object Explorer(F8)” pencesinde, “Databases” ağacında bulunan “+” butonuna tıklanması ile veritabanı görünür hale gelir. Oluşturulan veritabanının yanındaki “+” butonuna bir kez daha basıldığında ise tablo oluşturmak için gerekli sekme açılır.

Microsoft SQL Tablo İçeriği Oluşturma
Microsoft SQL Tablo İçeriği Oluşturma

Açılan sekmeden “Tables” ağacından New Table… seçeneğine sağ klik yapıyoruz. Sağ klik yaptıktan sonra, karşımıza tablo oluşturmak için bileşenler geliyor. (Column Name (Sütun adı), Data Type (Veri türü), Allow Nulls (Boş geçilip geçilmeyeceği).

Microsoft SQL Tablo Kaydetme
Microsoft SQL Tablo Kaydetme

Sütun adlarını, veri türlerini, boş geçme veya geçmeme özelliğini ayarlayıp tablomuzu kaydediyoruz.

Microsoft SQL Tabloya Veri Girmek

Microsoft SQL Tablo Düzenlemek
Microsoft SQL Tablo Düzenlemek

Tablomuzu da kaydettik. Sıra da, tablonun içine veri girmeye geldi. Object Explorer(F8) ağacında; Database ve Veritabanının altındaki Tables’in yanındaki “+” butonuna tıklıyoruz. Aşağıda oluşturup – kaydettiğimiz tabloyu görüyoruz. Tablomuzu görüntüledikten sonra, dbo.hKarakayaTabs’a sağ klik yapıp “Edit Top 200 Rows”a tıklıyoruz.

Microsoft SQL Tabloya Veri Girmek
Microsoft SQL Tabloya Veri Girmek

Kayıt eklemek için pencere karşımıza geliyor. Alanları, gereken türde dolduruyoruz ve kaydediyoruz. Kaydedilen verileri görüntülemek için; yine aynı şekilde, “Edit Top 200 Rows” veya “Edit Top 1000 Rows”a tıklıyoruz. SQL veritabanı ve tablo oluşturmak işte bu kadar kolay. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu