WordPress

WordPress Eklentileri Nasıl Kurulur?

WordPress nasıl kurulur? adlı yazımda, günümüzde en çok kullanılan altyapılardan birinin WordPress olduğunu belirtmiştim. Webmasterların, WordPress’i tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden biri eklenti bulma kolaylığı olabilir. Ayrıca WordPress eklentileri kurulumu oldukça kolaydır. Eklentileri, üç farklı yöntem ile kurabilirsiniz; birincisi FTP ile, ikincisi WordPress paneli içerisinden arama yaparak, üçüncüsü eklentiler ekranından yükleme yaparak. Sırayla, WordPress eklentileri nasıl kurulur? sorusunun cevabını verelim.

WordPress FTP ile Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

FTP Dosya Aktarımı
FTP Dosya Aktarımı

WordPress eklentiler sayfasından, ilgili eklentiyi bulup indirin. FTP’ye giriş yapın ve /public_html/wp-content/plugins klasörüne indirdiğiniz eklentiyi, .zip formatından çıkarıp dosya olarak atın.

.zip’ten çıkardığınız dosyanın içerisinde bir dosya daha olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer, klasör/klasör/eklenti şeklinde olursa yüklediğiniz eklenti panelde görünmez.

Yüklenen Eklentiyi Etkinleştirme
Yüklenen Eklentiyi Etkinleştirme

“Yükleme tamamlandı.” uyarısının ardından panelde bulunan Eklentiler/Yüklü eklentiler yolunu izleyerek; yüklediğiniz eklentiyi göreceksiniz. Etkinleştir seçeneğine tıklayarak yükleme işlemini bitirmiş oluyorsunuz.

WordPress .ZIP Eklenti Yükleme

ZIP WordPress Eklenti Kurulumu
ZIP WordPress Eklenti Kurulumu

İkinci WordPress eklenti kurma yolu ise; Eklentiler/Yeni ekle yolunu izleyin. Açılan sayfada, “Eklenti yükle” butonuna tıklayın ve açılan sekmeden “Dosya Seç” butonuna tıklayarak; .zip formatındaki eklentiyi seçin ardından “Hemen yükle” butonuna tıklayın.


ZIP WordPress Eklenti Etkinleştirme
ZIP WordPress Eklenti Etkinleştirme

“Eklentiyi etkinleştir” butonuna tıklayarak, yüklemeyi bitirmiş ve eklentiyi kurmuş oluyorsunuz. “Eklenti kurulumuna geri dön” kısmına tıklayarak, bir önceki sayfaya dönebilirsiniz. Eklentiyi, Eklenti/Yüklü eklentiler penceresinden de daha sonra etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Sekmesinden Kurulum

WordPress Eklenti Sekmesinden Eklenti Kurulumu
WordPress Eklenti Sekmesinden Eklenti Kurulumu

WordPress eklentileri nasıl kurulur? Sorusunun son cevabı, panelin içerisinden arama yaparak eklenti kurabilirsiniz. Eklentiler/Yeni ekle yolunu izleyin. Ardından arama kısmına, ilgili eklentinin adını yazın ve çıkan sonuçlara göz atın. Bulduktan sonra, “Hemen yükle” butonuna tıklayın.


WordPress Eklenti Sekmesinden Eklenti Etkinleştirme
WordPress Eklenti Sekmesinden Eklenti Etkinleştirme

Eklenti yüklendikten sonra, “Etkinleştir” butonuna tıklayın ve kurulumu bitirin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu