Domain & Hosting

Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı seçimi yapmak, bir kişisel blog, portföy, mağaza veya büyük bir kurumsal web sitesi gibi herhangi bir siteye başlarken atılan ilk adımdır. Bir alan adı oluştururken, web sitenizin potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak ve doğru çevrimiçi çevrelerde fark edilmek için dikkatli olunmalı ve üzerinde düşünülmelidir. Sonuçta alan adınız çevrimiçi kimliğinizin temel bir parçasıdır. Bu nedenle, etkili bir şekilde tanıtmak için hem akılda kalıcı hem de işinizi yansıtacak bir isim hedeflemelisiniz. Bu nedenle, web siteniz için bir alan adı seçimi işleminizde size yardımcı olabilecek bazı ipuçları topladık.

Alan Adınızı Kısa Tutun

Kısa bir alan adına sahip olmak, hatırlanması kolay olması nedeni ile her zaman daha iyi bir seçenektir. Ayrıca, adınız çok uzunsa, müşterileriniz alan adını unutabilir veya yazım hatası yaparak sitenize ulaşamayabilir. Başka bir deyişle, alan adınız ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

Alan Adınızı Markanızla İlişkilendirecek Anahtar Kelimeler Kullanın

Alan adınız söz konusu olduğunda, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili doğru bir fikir verdiğinden emin olmanız en iyisidir. Bu nedenle alan adınıza anahtar kelime uygulamak, kullanıcıların belirli bir hizmeti ararken arama çubuklarına ne yazdığını göz önünde bulundurmalısınız.

Tire ve Rakamlardan Uzak Durun

İşletmeniz için gerekli olmadıkça, alan adınızda sayı ve tire kullanmaktan uzak durmanızı öneririz. Sayıların yanlış okunması kolaydır, kısa çizgilerin unutulması kolaydır.

İşletmenizi İşlettiğiniz Alanı Hedefleyin

İşletmeniz yerel ise, bu il/ilçe adını alan adınıza eklemek isteyebilirsiniz. Sadece iş yaptığınız ilçenin veya şehrin adını ekleyin. Bu şekilde, istediğiniz kitleye daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Alan Adınızın Benzersiz ve İlgi Çekici Olduğundan Emin Olun

Akılda kalıcı bir alan adı seçimi için, iyi düşünün; ardından satın almadan önce kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Bu şekilde, ticari marka ihlaliyle ilgili olası davalar ile karşılaşmazsanız.

Alan Adı Seçimi Yaparken Uzantınızı İyi Seçin

Web siteniz için .com veya .net gibi uygun bir uzantı seçmek, işletmenizin doğasına bağlı olarak düşünmeniz gereken bir şeydir. Bunun nedeni, farklı alan adı uzantılarının belirli kullanımlara sahip olabilmesidir. Örneğin, .co ticaret, topluluk ve şirket için bir kısaltmadır. .org genellikle kar amacı gütmeyen ve ticari olmayan kuruluşlar için kullanılır. Şimdiye kadar en popüler uzantı .com’dur. Bu nedenle, kısa ve dikkat çekici bir alan adı bulmanın zor olabileceğini unutmayın. Her ihtimale karşı, birkaç farklı alan adı uzantısını da satın almanızı öneririz. Bu şekilde, rakiplerinizin aynı ad ile size rakip olmasını engellemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu