WordPress

WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Web pazarında başarılı olmak istiyorsanız, güzel bir web sitesi şarttır. Dünya çapında bir kitleye ulaşmanın daha iyi bir yolu yok! Elbette, sosyal medyada hesaplar oluşturabilirsiniz, ancak bu yeterli olmayacaktır. Gerçek bir profesyonel olmak için, kesinlikle işinizi ve değerlerinizi dijital olarak yansıtacak bir web sitesine ihtiyacınız var. Web sitesi kurmanıza yardımcı olabilecek birkaç platform var, ancak en popüler olanı WordPress.

İstatistikler, WordPress kullanılarak 75 milyondan fazla web sitesinin oluşturulduğunu gösteriyor. Neden bu kadar yaygın kullanıldığını merak ediyor olabilirsiniz ve bunun için bir sürü neden var. Bununla birlikte tercih sebebinin en büyüğü, kullanıcıların seçebileceği on binlerce ücretsiz ve premium WordPress temasına sahip olması olabilir. Bu bizi başka bir önemli soruya getiriyor. WordPress tema seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Ücretsiz mi Premium mu?

Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok geniş bir tema yelpazesi var. Bazıları premium, bazıları ücretsiz. Asıl mesele, hepsi iyi değil. Fiyat, her zaman kaliteyi yanında getirmiyor. Ücretsiz WordPress temalarını seçmeniz durumunda, temalar güncelleme almaz veya müşteri desteği içermez. Temel olarak, basit bir proje için tema ihtiyacınız varsa; örneğin, blog ve buna benzer şeyler hakkında yazmak.. Ücretsiz temaları tercih edebilirsiniz.

İşletmeniz için ciddi bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, tavsiyemiz premium temalarla devam etmek olacaktır. Kolayca özelleştirilebilirler ve düzenli olarak güncellenirler. Temanızın, WordPress’in en son sürümleriyle uyumlu olmasını ve en yeni özellikleri içermesini göz ardı etmemelisiniz. Dahası, premium temalar genellikle müşteri desteği içerir; herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda karşınızda muhatap bulabilirsiniz. Son olarak, WordPress tema seçimi yaparken tavsiyemiz güvenilir ve saygın geliştiricilerden tema satın almak olacaktır.

Tasarım mı İşlevsellik mi?

Tasarım kesinlikle önemlidir, ancak ilk sıraya koyulmaması gerekir. Bir temaya göz attığımızda, genel görünümü ve stili ile kolayca büyülenebiliriz. Sonuçta, bir tasarımcının işi her şeyi görsel olarak çekici hale getirmektir! Ancak, web sitenizde farklı resimler kullanacağınızı unutmayın. İçeriğinizle nasıl göründüğünü resmetmeye çalışın. Sizin için önemli olan şey işlevi. Demo içeriğini gereksinimlerinize bağlı olarak mutlaka değiştireceksiniz, bu nedenle temanın ihtiyaç duyduğunuz öğeleri içerdiğinden emin olun.

Tema Esnekliği (Responsivness)

Tema Esnekliği (Responsive Tasarım)
Tema Esnekliği (Responsive Tasarım)

Web siteniz, çözünürlük ve ekran boyutundan bağımsız olarak tüm cihazlarda harika görünmelidir. Günümüzde insanlar cep telefonlarında ve masaüstü olmayan diğer cihazlarda; masaüstü cihazlardan daha fazla web’e göz atıyor. Bu yüzden tamamen duyarlı bir tema şart! Herhangi bir aksaklık tolere edilmez. Tema tüm cihazlarda, kusursuz görünmüyorsa geri ödeme isteyin. Ziyaretçileriniz üzerinde kötü bir izlenim bırakmak istemezsiniz, değil mi? Ortalamayı kabul etmeyin, kesinlikle tüm isteklerinizi fazlasıyla karşılayan temalar var.

Eklenti Desteği

Web sitenizin işlevselliğini artırmak için bazı eklentiler de eklemeyi düşünebilirsiniz. Fazla eklenti kurmak, tema özellikleri ile çakışacağından, çok fazla karmaşaya girmek kesinlikle gerekli değildir. Ancak, bir temanın en yaygın eklentileri desteklemesi önemlidir. (Yoast SEO, Cache eklentileri gibi…) Biraz araştırma yapın ve kategoriniz için hangi eklentilerin popüler olduğunu görün. Beğendiğiniz veya gerekli olan bir eklentinin nasıl çalıştığından ve/veya temanız ile çakışıp-çakışmadığından emin değilseniz, eklenti geliştiricileriyle iletişime geçmekte tereddüt etmeyin.

İnternet Tarayıcıları

Tema esnekliği konusuna benzer şekilde, web sitenizin tüm tarayıcılarda iyi çalıştığından emin olmalısınız. Chrome, Explorer, Firefox, Opera, Safari ve diğerlerine kadar hepsini deneyin. Ziyaretçileriniz için kusursuz bir tarama deneyimi sağlamak için temayı test edin.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

WordPress temanız, sitenizin SEO dostu olmasında önemli bir rol oynar. İyi görünen bir tema, kötü kodlanmış HTML üretebilir; bu da sitenizin arama motorlarındaki performansını etkileyebilir. Yeni başlayanlar için bir temanın kaynak kodunu kendi başlarına analiz etmek zor olabilir. Bu yüzden birçok premium WordPress tema geliştiricisi, sayfalarının SEO için optimize edildiğini size bildirecektir.

Sonuç

Yukarıda bahsedilenler, WordPress tema seçimi için izlemeniz gereken en önemli ipuçlarından bazılarıdır. Seçtiğiniz temanın; vizyonunuzu, değerlerinizi, becerilerinizi ve işletmenizin her yönünü tam olarak yansıtmak için gerekenlere sahip olduğundan emin olun. Beğendiğiniz bir temanın sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için kullanıcı yorumlarını okuyun ve geliştiricilerle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu